Вероятно сте попадали в YouTube на някоя от страхотните лекции на образователния портал TED. Но може би не знаете, че TED е един от най-гениалните инструменти за учене на английски! Темите на лекциите са супер интересни, езикът е на добро ниво, а всяка лекция има субтитри на английски (само че на оригиналния сайт). Субтитрите ще ви позволят да гледате, слушате и четете едновременно – по-цялостно преживяване на английския здраве му кажи! Този тип упражнение активира почти целия ви мозък, а мозъкът учи и помни най-лесно, когато е цялостно ангажиран.
А в тази статия съм ви извадил линкове към цял куп лекции, които имат и български субтитри! Разбира се, можете да проверите и сами дали една лекция има БГ субтитри – това става като отидете на ted.com, пуснете си някоя си лекция и натиснете второто бутонче долу вдясно на видеото (правоъгълно балонче с три точки в него). Ако списъкът случайно не се отваря автоматично, натиснете надписа „More languages“ (= Още езици).
Не се безпокойте, че не разбирате много думи. На този етап е нормално да ви трябват субтитри на английски, за да разбирате какво чувате. Слушането с разбиране е едно от най-трудните неща при чуждите езици. Но с практиката ще става все по-лесно. Важните думи се повтарят – след няколко седмици практика ще разпознавате десетки, ако не стотици от тях.
Не се борете с цяла лекция! Един откъс от 15-20 секунди ви стига. По-добре да минете две изречения 7-8 пъти за 10 минути, отколкото много изречения по веднъж. Даже ви съветвам да повторите упражнението и анализа на същия откъс и през следващите 1-2 дни. Така ще вкарате новите знания надълбоко в паметта. Когато работите на малки парчета и по много пъти, започвате да забелязвате нещата, които се повтарят постоянно. Те са най-ключови в английския.
И накрая, не ползвайте българските субтитри, за да си спестите ученето на английски! Те са само първата стъпка в процеса. Ето какво имам предвид:
- Първо, гледате веднъж видеото с БГ субтитри, за да ви е познат контекстът
- После, пускате си същото видео с английски субтитри. Където срещнете нова дума или нещо ви заинтригува, спирате на пауза. Можете да си извадите непознатите думи (само онези, които вече сте чували редовно, но не помните значението им – те са най-важни) или да помислите по структурата на изречението, по спреженията, по граматиката и т.н.
- И накрая, пускате си трети път видеото без субтитри. Вече сте го гледали два пъти и ще можете да разберете почти всичко без помощ от надписите. Това трето повторение е най-полезното за запомняне на новите думи и изрази.
Списъкът отдолу представлява първата страница с най-популярните лекции в портала TED. За да не става безкраен, съм извадил само ТОП 25-30 видеа – останалите можете да намерите на този линк – просто изберете друга страница от цифричките най-долу вдясно. Заглавията ще ви ориентират за съдържанието на лекцията:
УБИВАТ ЛИ УЧИЛИЩАТА КРЕАТИВНОСТТА
ПОГЛЕД В ГЛАВАТА НА ЧОВЕК, КОЙТО ВЕЧНО ОТЛАГА
КАК ДА НАПРАВИШ СТРЕСА СВОЙ ПРИЯТЕЛ
КАК ЕЗИКЪТ НА ТЯЛОТО ТИ МОЖЕ ДА ОФОРМИ ТОВА КОЙ СИ
ЕТО КАКВО СТАВА, КОГАТО ОТГОВОРИШ НА СПАМ ИМЕЙЛ
КАК ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ ВДЪХНОВЯВАТ КЪМ ДЕЙСТВИЕ
ВЪНШНИЯТ ВИД НЕ Е ВСИЧКО. ПОВЯРВАЙТЕ МИ, АЗ СЪМ МОДЕЛ.
КАКВО ПРАВИ ЕДИН ЖИВОТ ДОБЪР. НАЙ-ДЪЛГОТО ПРОУЧВАНЕ НА ЩАСТИЕТО.
10 НЕЩА, КОИТО НЕ ЗНАЕТЕ ЗА ОРГАЗМА
КАК ДА ГОВОРИШ, ТАКА ЧЕ ХОРАТА ДА ИСКАТ ДА СЛУШАТ
КАК ЗАДЪРЖАХ ДЪХА СИ 17 МИНУТИ
СТРАННИТЕ ОТГОВОРИ НА ТЕСТА ЗА ПСИХОПАТИ
НЕУЛОВИМИЯТ ВИ КРЕАТИВЕН ГЕНИЙ
ОПАСНОСТТА ДА СЕ ЗАТВОРЕН В ЕДНА-ЕДИНСТВЕНА ИСТОРИЯ
ВЪЛНУВАЩИЯТ ПОТЕНЦИАЛ НА ТЕХНОЛОГИИТЕ ЗА ШЕСТО ЧУВСТВО
АГОНИЯТА ДА СЕ ОПИТВАШ ДА СЕ ОТПИШЕШ
ИЗНЕНАДВАЩАТА НАУКА ЗАД ЩАСТИЕТО
GRIT: СИЛАТА НА СТРАССТА И УПОРИТОСТТА
МОНИКА ЛЮИНСКИ: ЦЕНАТА НА СРАМА
10 НАЧИНА ДА ВОДИШ ПО-ДОБЪР РАЗГОВОР
И не забравяйте да пишете в коментарите коя лекция ви е впечатлила най-много!
До скоро,
Джей
14 мисли относно “Как да учите английски с лекциите в TED”
Благодаря ДЖЕЙ ! Тези клипове са от „реалния “ английски . На мен ми е трудно да свикна със скоростта на произношението , освен и с непознатите думи .
Права сте, Роси! Англисйкият в повечето от видеата са над средното ниво. Но това, че е реален, е голямо предимство. Разбира се, няма нужда да гледате на това ниво. Можете да свалите скоростта и да улесните разбирането с по-малки откъси и със субтритри (на BG или ENG). Ето какво ви препоръчвам:
1. Изберете някоя интересна и, по възможност, позната тема. Така ще разбирате повече.
2. Хванете само 10-15 секунди от видеото.
3. Изберете скурост 0.5 (50%) от механичното колелце в менюто долу вдясно
4. Пуснете си субтитри на БГ и го изгледайте веднъж за контекст.
4. Пуснете си субтитри на ENG и го гледайте няколко пъти
По този начин ще ви е несравнимо по-лесно, а мозъкът ви ще може да направи връзка между БГ текст и английския, както и между изписването на думите и тяхното звучене.
Пишете ми дали тези стъпки работят и при вас, когато ги изпробвате!
Джей
ДЖЕЙ , благодаря Ви ! Избрах лекцията “ 10 НАЧИНА ДА ВОДИШ ПО-ДОБЪР РАЗГОВОР“, защото темата е важна за общуването изобщо. Въпреки, че използвах скорост 75%, пак ми беше трудно да чувам думите ясно и да следвам английските субтитри. Вероятно дикцията на дамата не е добра, но съветите й си струваха.
Здравейте!
Възможно е, ничий акцент и артикулация не са перфектни. Не спирайте обаче да я слушате. Ако я изслушате 10 или 15 пъти ще забележите толкова нови неща и ще научите толкова много, все едно сте минали 3 нива от курс по английски.
Проблемът ни е, че бързаме напред, всякаш ученето е спринт. А той е маратон и пътят минава много пъти през едни и същи места, докато ги опознаем по-добре 🙂
Благодаря , за интересния урок. Въпреки ,че отдавна се блъскам с английския и все не се получава, ще се възползвам от съветите Ви и с удоволствие ще ги следвам. Предизвикателство за мен е лекцията “ 10 НАЧИНА ДА ВОДИШ ПО-ДОБЪР РАЗГОВОР“, тъй като тази темата е важна за общуването, което много важно за мен.
За мен е удоволствие! Пишете ми на имейла, ако мога с нещо да съм ви полезен 🙂
Видеото на Tim Urban „Поглед в главата на човек,който вечно отлага“ е велико ! То отговаря на въпроса как можеш да започваш да учиш английски много пъти и да не проговориш на този език. Надявам се този път паник чудовището по-често да гони маймуната , която ме кара по 2ч.и половина да местя курсора .
За съжаление всичко това го разбрах само с помощта на българските субтитри.
Много се радвам, че сте открила Тим, Диди!
Блогът му е едно от най-интересните (и забавните) неща, на които съм попадал в цял интернет. А всяка статия е като половин книга – и като информация, и като дължина 🙂
Ето любимата ми: https://waitbutwhy.com/2014/05/fermi-paradox.html
П.П. Нормално е в началото да ви трябват субтитри. Ако изгледате обаче 10 пъти презентацията и 10 пъти си преведете субтитрите, на 11-тия път се чувствате, почти сякаш я гледате на български.
А ако изгледате 10 такива презентации по 10 пъти по същия начин, ще качите 3 нива с английския, докато се забавлявате
Благодаря ,благодаря за многото информация.Гледах Поглед в главата на човек,който отлага и 10 начина да водим по-добър разговор и Луис Фон Ан. Много ми допаднаха.
Огромни адмирации, Веси!!
Вие в действителност сте опитала да приложите новите знания. За повечето хора тази статия е просто поредното нещо, с което да се разсейват и да отлагат работата по английския си.
Благодаря
Радвам се, че сте попаднал на статията, Христо!
Благодаря!
За нищо, Светла!